Doç. Dr. Abdullah ŞİŞİK

Mide Balonu Uygulamaları

Mide balonları kilo vermeye yardımcı olmaları için kullanılan aparatlardır. Genel olarak midenin içerisine yerleştirilen içi sıvı ya da bazen hava dolu silikon yapıda toplara benzetilebilirler. Böyle bir su topunun mide içerisine yerleştirilmesiyle midede bir hacim oluşturulmakta ve daha erken doyma sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu yöntemde hasta uyumu çok önemlidir. Diyet ve egsersizle desteklenmediğinde kilo verme adına başarısız sonuçlar elde etmek kaçınılmazdır.

İşlem genel olarak hasta sedasyon altındayken yani uyutulurken endoskopi yapılması ile gerçekleştirilir. Endoskopi ile mide iç yüzeyi kontrol edildikten sonra balon yerleştirilmesine engel bir durum yoksa balon ağız yoluyla mideye iletilir ve balonun ucundaki kanal vasıtasıyla içi sıvı ile doldurulur. Yeterli doluluğa ulaşıldığında da balon dışarıya uzanan kanalından ayrılıp içeride bırakılır.

Mide balonlarından bazıları  mide içerisinde 6 ay kalabilirken bazıları da 1 yıl süreyle kalabilmektedir. 1 yıl süreyle kalabilen balonlarda 3.-6. ay aralığında hastanın verdiği kiloya göre gerek görülürse balon hacmine ekleme yapılıp kilo verme üzerine etkisi artırılabilmektedir. Mide balonun en büyük avantajı herhangi bir cerrahi sürecinin olmaması, günübirlik bir işlem olması  şeklinde sayılabilirken, dezavantaj olarak da geçici bir yöntem olması ve sonucun çok fazla hasta bağımlı olması sayılabilir.

Vücut kitle indeksi 28-34 kg/m2 aralığında olan kişilerde yardımcı yöntem olarak mide balonlarını tercih etmek uygundur.  Balon içine doldurulan ortalama sıvı hacmi 350 cc ile 700 cc arasında değişebilmektedir. Balon uygulamalarından sonraki ilk birkaç gün ortaya çıkan kramp tarzı ağrılar ve bulantılar erken dönemin en önemli sorunlarıdır. Hastaların büyük bir kısmında medikal tedavilerle bu dönemler atlatılmakta ve daha sonra hasta bu sürece alışmaktadır. Literatürde çok az sayıda hastada balonun mide içerisinde boşaldığı, patladığı durumlar bildirilmiştir. Bunların da çoğunluğunun normal sindirim sistemi yoluyla atıldığı gösterilmiştir.

Doç. Dr. Abdullah ŞİŞİK

Diğer Tedaviler

Tüp Mide Ameliyatı
Gastrik Bypass Ameliyatı

Şeker Hastalığı Ameliyatı

Mide Botoks Uygulaması

Mide Balonu Uygulamaları Hasta Yorumlarımız

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

D..

"Safra kesemde taş vardı, onun için ve obezite ameliyatımı aynı anda oldum. 2 seneye yakın bir süreç geçti. Şu anda durumumdan çok memnunum. Ameliyat olmadan önce safra kesemdeki taş düştü düşecek korkusuyla paniklemiştim ama şimdi daha iyiyim. Önceden yürümek bile yorarken şu anda çok rahatım. Her şeyimi kendim yapabiliyorum. Ben çok soru soran bir hastayım. Abdullah Bey bıkmadan, usanmadan, başından savmadan, gözümün içine bakarak her sorumu cevapladı. Ben çok memnunum."

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

Çağla Demirtaş

"Bu ameliyata karar vermek kadar doktorda önemli.İyiki ameliyatımı Abdullah hocam gerçekleştirdi.Başarılarının devamını dilerim."

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

Tuğba Şaşmaz

"Bizim ailecek şansımız diyebilirim mesleğinde bir numara tecrübesi detaycılığı ve en önemlisi güler yüzü ben ve ailemden bir çok kişinin operasyonunu gerçekleştirdi gözüm kapalı ailemi teslim edeceğim tek doktor şansınız bol olsun."

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

Hatice Korkmaz

"Hocam sayenizde çok rahat bir ameliyat geçirip mutlu hafif bir hayata geçiş yaptım elinize emeğinize sağlık sevgiler."

Mide Balonu Uygulamaları Hasta Resimlerimiz

  Ekibimiz ile Hızlı İletişime Geçin !
  Hemen Randevu Alın!

  7/24 Destek

  +90530 827 84 88

  Ekibimiz ile Hızlı İletişime Geçin !
  Hemen Randevu Alın!

  7/24 Destek

  +90530 827 84 88