Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları 2024

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları

Tüp mide ameliyatı fiyatları 2024 yılında 40.000 ile 140.000 TL arasında belirlenmiştir. Fiyat farkları birçok etken ile alakalıdır. Bu yazıda Tüp mide ameliyatı ile ilgili her sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyatı) diğer ismi ile Sleeve Gastrektomi obezitenin ameliyatla tedavisi için uyguladığımız bariyatrik cerrahi yöntemlerinden bir tanesidir. Normal beslenme düzeninde bir seferde yiyebileceğimiz ya da içeceğimiz miktar midemizin genişliği ile bağlantılıdır. Yerine göre tek seferde 2-3 porsiyon ya da daha fazla farklı gıdalardan bitirebilmek mümkündür. Tüp mide ameliyatında dikey eksende mide kesilerek küçültülür ve hacmi azaltılır. Ortalama olarak midenin %70-80 kadarı bu ameliyatta çıkarılmaktadır. Tüp mide ameliyatında midenin fundus adı verilen tepe bölgesinin çıkarılması önem arz eder. Kilo vermeyi etkileyen en önemli faktörlerdendir. Fundus kısmı doyma reflekslerinin aktive olduğu ve hormonal olarak da ghrelin adı verilen açlık hormonunun en çok salgılandığı yer olduğundan bu ameliyatla birlikte çıkarılması önemlidir.

Tüp mide ameliyatında stapler adı verilen, mideyi hem kesip hem de dikebilen (zımbalayan) özel enstrümanlar kullanılır. Mide dokusunun farklı bölgeleri farklı kalınlıklara sahiptir bu nedenle de doku kalınlığına uygun stapler seçimi çok önemlidir.

Kaçak, kanama bu ameliyatlarda ortaya çıkabilen komplikasyonlardandır. Midedeki dikişlerde milimetrik açılmaların olması ve bu sebeple de karın içine mide içeriğinin sızarak karın içerisinde apse oluşması, bu durumun da sistemik bir enfeksiyona sebep olması kaçak tablosu olarak tanımlanmaktadır.

Ameliyatı gerçekleştiren ekiplerin ameliyat kadar olası komplikasyonların yönetiminde de yetkin olmasına dikkat edilmelidir. Zamanında ve doğru bir yaklaşım gösterilmediğinde de kaçaklar hayati tehlike oluşturabilmektedir.

Ameliyattan sonra doğru beslenmeyi öğrenmek, protein-karbonhidrat kavramlarına hâkim olmak ve düzenli egzersizi hayatımıza sokmak sağlıklı ve kalıcı kilo veriminin anahtar noktalarıdır.

Son yıllarda obezite vakalarının artmasının en önemli nedenleri; toplum genelinde fast food beslenme tarzının giderek daha çok benimsenmesi, düzenli egzersizin yaşam tarzı alışkanlığı haline getirilmemesi ve genetik faktörler olarak sıralanabilir. Düzenli diyet ve egzersiz ile verilemeyen fazla kilolarından kurtulmak isteyen obezite hastalarının tercih edebileceği en etkili yöntemlerden biri obezite cerrahisidir.

Günümüzde en çok uygulanan obezite cerrahisi prosedürlerinden biri tüp mide ameliyatıdır. Tüp mide ameliyatı halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak da adlandırılır. Tüp mide ameliyatı midenin gıda alımının kısıtlanması amacıyla uygulanan ve obezite vakalarında zayıflamanın ilk adımı olarak tercih edilen bir cerrahi prosedürdür. Bununla birlikte tüp mide ameliyatı düşük ölçüde de olsa midenin gıda emiliminin azalmasına neden olabilmektedir.

Sonuç itibarıyla tüp mide ameliyatından sonra hastaların iştahında doğal bir azalma etkisi elde edilir. Kilo kaybı ortaya çıkmaya başlamadan önce hastada metabolik olarak yaşanmakta olan insülin direnci kırılmakta, normal seviyelerde kalması sağlandığı durumlarda beslenme düzeninde hasta için önemli bir avantaj haline gelmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme) Nedir?

Obezite cerrahisi prosedürleri arasında en çok tercih edilenlerden biri olan tüp mide ameliyatı 1988 yılından bu yana uygulanmaktadır. Tüp mide ameliyatı en basit şekliyle düzenli diyet ve egzersize rağmen kilo veremeyen aynı zamanda ameliyata uygunluğuna karar verilen hastalara yönelik bir cerrahi prosedür olarak tanımlanabilir.

Sindirim sistemi organları, mide dışında olmak kaydıyla tüp ya da boru şeklinde bir yapıya sahiptir. Midenin yapısı daha fazla besin alımının sağlanması amacıyla kese şekline sahiptir. Tüp mide ameliyatı kapsamında uygulanan cerrahi prosedür ile mide tüp şekline getirilir. Bunun için midenin büyük bir kısmı çıkarılarak midenin yemek borusunun devamı haline gelmesi sağlanır. Uygulanan prosedür kapsamında mideye bir başka cisim yerleştirilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yalnızca midenin küçültülmesi yoluyla besin alımının azaltılması hedeflenir.

Midenin laparoskopik işlemle bir tüp boru ya da muz şekline getirildiği tüp mide ameliyatı aynı zamanda sleeve gastrektomi olarak da adlandırılmaktadır. Prosedür dahilinde midenin yaklaşık %80’ lik kısmı çıkarılır. Daha sonra mide, yemek borusu ve on iki parmak bağırsağıyla birleştiği noktalardan kesilir. Tüp şeklini alan midenin hacminin küçülmesine ek olarak kubbe şeklindeki “Fundus” kısmı çıkarılır. Fundus, Ghrelin hormonunu yani halk arasında yaygın olan şekliyle açlık hormonunu salgılayan kısımdır. Bu nedenle ameliyatı izleyen dönemde hastalar açlık hissetmeden çok daha kolay bir şekilde kilo vermeye başlayabilirler.

Yaklaşık 1 ila 1.5 saat içinde tamamlanan tüp mide ameliyatı laparoskopik yöntemle uygulanır. Laparoskopik yöntem hastanın iyileşme sürecini kısaltan ve ameliyat komplikasyonlarını azaltan bir prosedür olarak ön plana çıkmaktadır. Tüp mide ameliyatından sonra hastalar çok fazla ağrı hissetmez. Bu sayede konforlu bir iyileşme dönemi geçirir ve kilo verme sürecine girerler. Özellikle ameliyatı izleyen ilk ay kilo kaybı çok hızlı olur. Daha sonra yavaşlamakla birlikte kilo verme süreci ortalama 1 yıl kadar devam eder.

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme) Nasıl Uygulanır?

Tüp mide ameliyatı genel anestezi altında ve laparoskopik yöntemle kapalı olarak gerçekleştirilir. Tüp mide ameliyatı ile ilgili uygunluk kararı yapılan değerlendirmelerden sonra hasta özelinde verilir. Hastanın ameliyata uygun olup olmadığı kararı verilmeden önce birtakım tetkikler, tahliller ve kontroller yapılır. Yapılan değerlendirmeler sonucu uygun bulunan hastalara tüp mide ameliyatı uygulanır.
Hastaya anestezi uygulandıktan sonra vücut yapısına göre bir ya da birkaç kesi atılır. Atılan laparoskopik kesiler minimal olduğu için estetik açıdan rahatsız edici bir görünüme neden olmaz. Tüp mide ameliyatı sırasında midenin girişine bir tüp yerleştirilir. Bunun nedeni ameliyat sırasında midenin gereğinden fazla küçültülmesini önlemektir. Kalibrasyon tüpünün yardımıyla midenin yemek borusunun devamı olacak şekilde küçültülmesi mümkündür. Kalibrasyon tüpünün kullanılması sayesinde midede darlık ya da tıkanıklık gibi istenmeyen durumların yaşanması önlenebilir.
Uygulamanın başarılı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacak önlemler alınır ve mide boydan boya kesilerek prosedür tamamlanır. Ameliyatın tamamlanmasıyla birlikte ameliyat başında mide girişine yerleştirilmiş olan kalibrasyon tüpü çıkarılır. Özel teknikler kullanılarak midenin herhangi bir bölgesinde kaçak olup olmadığı belirlenir.
Detaylı Bilgi Al

  Ameliyat sırasında hastaya genel anestezi uygulandığından uygulama sırasında hastanın herhangi bir şekilde acı ya da ağrı hissetmesi söz konusu değildir. Aynı şekilde ameliyat kapalı yöntemle karın kasları ve zarları kesilmeden yapıldığı için iyileşme sürecinde de kişinin konforunu olumsuz yönde etkileyebilecek ağrı yaşanmaz. Ameliyat sonrası ilk gün midede gerginlik ya da basınç hissi yaşanması mümkündür. Bu durumda doktorun reçete ettiği basit ağrı kesiciler kullanılması fayda sağlayabilir.

  Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

  Tüp mide ameliyatı sırasında hastanın karın bölgesinde küçük kesiler açılır. Laparoskopik yöntemin uygulandığı tüp mide ameliyatı açılan kesilerden gerçekleştirilir ve ameliyat sonrası minimal izler kalır. Kesiler buna bağlı olarak izler, göğüs ve göbek deliği arasında yer alan diğer bir deyişle mideye en yakın olan bölgede yer alır.

  Tüp mide ameliyatından sonra minimal kesi izleri kalsa da izlerin mümkün olduğunca belirsiz bir hale getirilmesi için yarayı kaşımamak, kabuklarını kaldırmamak ve asla yaraya dışarıdan müdahale etmemek gerekir. Cildin kendi kendini yenileme süreci beklenmelidir. Yara doktorun belirttiği şekilde temizlenmeli ve kuru tutulmalıdır.

  Cildin kurumasını önlemek için bol su tüketilmelidir. Yaraların güneş ışınlarına maruz kalacağı durumlarda mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır. Yaralar düzenli olarak nemlendirilmeli, cildin yumuşak ve esnek bir formda tutmaya özen gösterilmelidir. Sigara içmek her tür iyileşme sürecini geciktirici bir faktör olduğu için iyileşme sürecinde sigara ve diğer tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır.

  tugba buyukoglu
  Detaylı Bilgi Al

   Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

   Tüp mide ameliyatından sonra optimum fayda sağlanması için hastanın dikkat etmesi gereken birtakım noktalar vardır. Bu kapsamda hastalar doktorlarının önerilerine eksiksiz bir şekilde uyması gerekir. Doktorun onayı olmadan herhangi bir vitamin, gıda ya da ilaç takviyesi kullanılmamalıdır.

   Tüp mide ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken en önemli konu hiç tartışmasız beslenmedir. Ancak bu aşamada sağlıklı bir kilo kaybı yaşanması için beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarında değişiklik yapılmalıdır.
   Tüp mide ameliyatı sırasında mide küçültülerek besin alımının kısıtlanması kilo verilmesini sağlar. Emilim çok değişmediği için sağlıklı besinler seçmek kilo verme sürecini olumlu etkiler. Ameliyat sonrası kilo verme süreci ortalama 18 ay olmakla birlikte genellikle ilk 6 ay daha hızlı kilo verilir. Verilecek kilo miktarı azaldıkça kilo verme hızı yavaşlamaya başlar.
   Tüp mide ameliyatından sonraki beslenme süreci erken dönem ve geç dönem olarak ikiye ayrılır. Erken dönem beslenme döneminde iyileşme sürecine uygun besin seçilmeli, sağlıklı kilo verme süreci doğru besinlerle desteklenmeli, kilo verme sürecinde dengeli ve yeterli bir beslenme programı uygulanmalı, hedeflenen kiloya ulaşılırken bir yandan da uygun yeme alışkanlıkları kazanılmalıdır.
   Ameliyat sonraki ilk bir aylık dönemde midedeki kesi yerleri ile stapler hattının sağlıklı bir şekilde iyileşmesi için çok dikkatli olunmalıdır. İlk günlerde mide duvarındaki ödem dolayısıyla beslenme sırasında aralıklı kramp şeklinde ağrı olabilir. İlk hafta mideden geçişi kolay olan ve midenin çok yorulmasına neden olmayacak berrak sıvı besinler tüketilmelidir. 2. hafta da mide dikişleri kaynama aşamasında olduğundan sıvı besinlere devam edilmelidir.
   3. hafta kolay sindirilebilen ince püre besinlere geçilmesi mümkündür. Kıvamlı sıvıların yanı sıra blenderize edilmiş besinlerin tüketilmesi de söz konusu olabilir. 4. haftada daha koyun kıvamlı blenderize edilmiş ya da ezilmiş besinler tüketilebilir. Katı besinlere geçiş tamamen iyileştikten sonra yapılmalıdır. 5. hafta ilk olarak yumuşak katı besinler denenmelidir. 6. ve 7. hafta parça etler gibi daha katı besinler denenmeye başlanabilir. 8. haftada hemen hemen tüm besinlerin denenmesi süreci tamamlanmış olur.

   Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

   Morbid obezite hastalarına en çok uygulanan cerrahi prosedürlerden biri olan tüp mide ameliyatının uygulanacağı hastalara aranan şartlar şu şekilde sıralanabilir:

   Hastanın vücut kitle indeksinin 40’ın üzerinde olması,
   Hastanın vücut kitle indeksi 35 ila 40 aralığında olmakla birlikte diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi ve kolesterol yüksekliği sorunu yaşanması,
   Hastanın kilo fazlalığının ekzojen kaynaklı olması.

   Tüp mide ameliyatı ile hastaların mideleri küçültülür. Bu sayede daha az besin almaları ve kilo vererek sağlıklarına kavuşmaları sağlanır. Midenin salgıladığı açlık hormonu seviyesinde düşüş olması kilo verme sürecinde hastalara önemli bir avantaj sağlar.

   Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

   Tüp mide ameliyatı 18 ila 65 yaş aralığındaki kişilere uygulanan bir obezite cerrahisi prosedürüdür. Bununla birlikte kabul edilen yaş aralığındaki her hastaya tüp mide ameliyatı yapılabileceği gibi yanlış bir kanıya kapılmamak gerekir. Bir hastanın tüp mide ameliyatına aday olması için aranan temel şart vücut kitle indeksinin 35 ve üzerinde olmasıdır.
   Diğer yandan 18 yaş altı tüp mide ameliyatı yapılacak olması durumunda obezitenin derecesi ile obeziteye bağlı tip 2 diyabet, uyku apnesi ve hipertansiyon gibi hastalıklar olup olmadığı değerlendirilir.
   Vücut kitle indeksi 30 ila 35 arasında olan ancak obeziteye bağlı tip 2 diyabet ve metabolizma bozukluğu bulunan kişilere doktorun uygunluk vermesi halinde obezite cerrahisi uygulanabilir.
   65 yaş üzeri tüp mide ameliyatı uygulanması hasta özelinde sağlık durumunun, obezite derecesinin ve ameliyatın gerekliliğinin diğer bir deyişle kişinin kilosu kaynaklı olarak yaşadığı sıkıntıların ve hastalıkların değerlendirilmesi sonucu söz konusu olabilir.
   Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları 2024
   Tüp Mide Ameliyatı Riskli mi

   Tüp Mide Ameliyatının (Mide Küçültme) Riskleri Nelerdir?

   Tüm cerrahi prosedürlerde olduğu gibi tüp mide ameliyatının da birtakım riskleri olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda tüp mide ameliyatı uygulanan kişilerde nadiren de olsa komplikasyon görülmesi riski vardır. Komplikasyon görülmesi oranı; hastanın yaşı, kilosu, genel sağlık durumu ve daha pek çok farklı etkene bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Diğer yandan hasta özelinde ameliyata uygunluk verilmesi, planlamanın hasta özelinde yapılması, ameliyatı uygulayacak cerrahın uzmanlığı ve deneyimi tüp mide ameliyatının risklerinin azaltılmasını etkileyen unsurlar arasında sayılabilir.

   Tüp mide ameliyatında gerçekleşmesi olası risklerin başında, tüm cerrahi müdahalelerdeki genel risk faktörleri arasında yer alan kanama ve enfeksiyon oluşumu gelir. Tüp mide ameliyatından sonraki ileri dönemde reflü oluşması riski vardır. Ameliyat sırasında mide anaması ya da karın içi kanama meydana gelebilir. Erken evre kaçak problemi, bulantı, kusma, karında şişlik ve mide boşalma güçlüğü gibi sorunlar yaşanabilir. Ayrıca tüp şekline getirilen midenin sonraki aşamalarda genişlemesi riski de bulunur. Mide genişlediği takdirde hastanın yeniden kilo alması söz konusu olabilir.

   Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yasaklar

   Katı Gıdalar: Ameliyattan hemen sonra katı gıdalar tüketilmemelidir. İlk birkaç hafta sıvı ve püre formunda beslenmek gereklidir.

   Karbonatlı İçecekler: Gazlı içecekler (soda, gazoz, vb.) tüketmek mideye zarar verebilir ve şişkinliğe yol açabilir.

   Yüksek Şeker İçeren Gıdalar: Tatlılar, şekerli içecekler, kekler gibi yüksek şeker içeren gıdalar, hızlı kilo alımına ve mide sorunlarına neden olabilir.

   Yüksek Yağlı Gıdalar: Kızartmalar, yağlı etler, cips gibi yüksek yağ içeren gıdalar tüketilmemelidir.

   Alkol: Alkol tüketimi, mideye zarar verebilir ve ameliyat sonrası iyileşmeyi olumsuz etkileyebilir.

   Sigara: Sigara içmek, iyileşme sürecini yavaşlatabilir ve komplikasyon riskini artırabilir.

   Büyük Porsiyonlar: Küçük porsiyonlar halinde yemek yemek gereklidir. Midenin küçülmüş olması nedeniyle büyük porsiyonlar rahatsızlık yaratabilir.

   Hızlı Yemek: Yemeği yavaş ve iyice çiğneyerek yemek önemlidir. Hızlı yemek yemek mideyi zorlayabilir.

   Kahve ve Kafeinli İçecekler: Kahve, çay gibi kafein içeren içecekler mide asidini artırarak rahatsızlık verebilir.

   Lifli ve Gaz Yapıcı Gıdalar: Brokoli, lahana, baklagiller gibi gaz yapıcı ve aşırı lifli gıdalar ilk aylarda rahatsızlık verebilir.

   Ağır Egzersizler: İlk haftalarda ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. Hafif yürüyüşler önerilir.

   Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları 2024

   Tüp mide ameliyatı fiyatları 2024 yılı itibariyle 40.000 ile 140.000 TL arasında değişmektedir. Tüp mide ameliyatı fiyatlarını etkileyen birçok unsur vardır. Bunlardan bazıları doktorun deneyimi, hastanın mevcut durumu, kliniğin lokasyonu, ameliyatın tekniği, hastanın yatış süresi ve hastanenin SGK ile anlaşmalı olup olmamasıdır diyebiliriz.

   Kliniğin İstanbul gibi bir metropolde bulunması da fiyatlar üzerinde çok etkilidir. Diğer şehirlere göre çok daha yüksek maliyetlere sahip olunması nedeniyle tüp mide ameliyatı fiyatları da çok daha yüksektir.

   Eğer siz de obeziteden kurtulmak istiyor ve bu konuda içinde fiyatların da olduğu her türlü bilgiyi almak istiyorsanız hemen bize ulaşabilirsiniz.

   Ülkelere Göre Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları

   Tüp mide ameliyatı fiyatları ülkeden ülkeye çok büyük değişkenlik gösterir. Lokasyon, tüp mide ameliyatı fiyatları için fazlaca etkilidir. Aşağıda bazı ülkelerdeki tüp mide ameliyatı fiyatlarını görebilirsiniz.

   Ülke Ortalama Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları
   Amerika Birleşik Devletleri$15.000 – $25.000
   Birleşik Krallık$12.000 – $20.000
   Fransa$8.000 – $15.000
   Hindistan$6.000 – $10.000
   Endonezya$5.000 – $9.000
   Güney Kore$7.000 – $20.000
   Meksika$4.000 – $8.000
   Türkiye40.000 TL – 140.000 TL

    

   Görüldüğü üzere Türkiye alanında uzman doktorlara ve son teknoloji ekipmanlara sahip olmasına rağmen fiyat konusunda diğer ülkelere göre çok daha makul. Her yıl onbinlerce hasta yurtdışından Türkiye’ ye gelerek hem sağlığına kavuşuyor hem de keyifli vakit geçiriyor.

   Hasta Yorumları

   Sıkça Sorulan Sorular

   Tüp Mide Ameliyatında Midenin Ne Kadarı Alınır?

   Tüp mide ameliyatı kapsamında hastanın midesinin %80’ lik kısmı alınır ve mide muza benzeyen bir tüp şeklini alır. Böylece hastalar ameliyattan sonraki süreçte daha az besin tüketmelerine karşın daha uzun sürede doyar. Aynı zamanda tüp mide ameliyatı sırasında midenin çıkarılan kısmı, normal şartlar altında iştah hormonunu yani Ghrelin hormonunu sağlayan kısmıdır. Bunun sonucunda hastanın iştahının azalması sağlanır.

   Tüp Mide Ameliyatı mı? Gastrik Bypass Ameliyatı mı?

   Tüp Mide Ameliyatı obezite tedavisinde en çok tercih edilen bariyatrik cerrahi yöntemidir. Aynı zamanda en etkili yöntem olarak da hem uzmanlar hem de hastalar tarafından kabul edilmektedir. Ayrıca daha az komplikasyon riski vardır ve daha uzun süre kilo kaybı sağlar. Gastrik Bypass Ameliyatı ise en çok tercih edilen ikinci yöntemdir. Hasta için en uygun olan yönteme doktorun gerekli testleri yaptıktan sonra karar vermesi en doğru seçenektir.

   Tüp Mide Ameliyatından Sonra Hamile Kalınır mı?

   Tüp Mide Ameliyatından sonra hamilelik önerilen bir durum değildir. Hastanın yeni vücuduna adaptasyon sağlaması ve tekrardan kilo alımına sebep olmaması için, operasyondan sonraki iki sene boyunca hamile kalmamak doğru bir tercih olacaktır. Ama tabi ki hastaların çoğunluğu operasyondan hemen sonra başka bir engel yoksa hamile kalabilir.

   Tüp Mide Ameliyatı ile Kilo Vermek Garanti mi?

   Tüp mide ameliyatında midenin %80′ i alındığı için, az yiyerek ve kurallara uyarak kilo vermemek mümkün değildir.

   Tüp Mide Ameliyatından Sonra Alkol ve Sigara Kullanılabilir mi?

   Tüp mide ameliyatından sonraki 6 aylık süreçte alkol kullanılması yasaktır. Sigara tüketilebilir ama, ameliyattan önce hastadan günlük kullanımı yarıya düşürmesini istiyoruz.

   Neden Obezite Ülkemizde ve Dünyada Son Yıllarda Arttı?

   Son yıllarda obezite vakalarının artmasının en önemli nedenleri; toplum genelinde fast food beslenme tarzının giderek daha çok benimsenmesi, düzenli egzersizin yaşam tarzı alışkanlığı haline getirilmemesi ve genetik faktörler olarak sıralanabilir. Düzenli diyet ve egzersiz ile verilemeyen fazla kilolarından kurtulmak isteyen obezite hastalarının tercih edebileceği en etkili yöntemlerden biri obezite cerrahisidir.