Doç. Dr. Abdullah ŞİŞİK

Tüp Mide Ameliyatı

Sleeve gastrektomi diğer isimleri ile tüp mide ameliyatı ya da mide küçültme ameliyatı obezitenin ameliyatla tedavisi için uyguladığımız yöntemlerden bir tanesidir. Normal beslenme düzeninde bir seferde yiyebileceğimiz ya da içeceğimiz miktar midemizin genişliği ile bağlantılıdır. Yerine göre tek seferde 2-3 porsiyon ya da daha fazla farklı gıdalardan bitirebilmek mümkündür. Tüp mide ameliyatında dikey eksende mide kesilerek küçültülür ve hacmi azaltılır. Ortalama olarak midenin % 70-80 kadarı bu ameliyatta çıkarılmaktadır. Tüp mide ameliyatında midenin fundus adı verilen tepe bölgesinin çıkarılması önem arz eder. Kilo vermeyi etkileyen en önemli faktörlerdendir. Fundus kısmı doyma reflekslerinin aktive olduğu ve hormonal olarak da ghrelin adı verilen açlık hormonunun en çok salgılandığı yer olduğundan bu ameliyatla birlikte çıkarılması önemlidir.

 

Tüp mide ameliyatında stapler adı verilen, mideyi hem kesip hem de dikebilen (zımbalayan) özel enstrumanlar kullanılır. Mide dokusunun farklı bölgeleri farklı kalınlıklara sahiptir bu nedenle de doku kalınlığına uygun stapler seçimi çok önemlidir.

Bütün obezite cerrahi girişimlerinde olduğu gibi tüp mide ameliyatında da yaşam tarzı değişikliğini gerçekleştirmeden kalıcı başarı elde etmek çok mümkün değildir.  Yaşam tarzı değişikliği olmadığında 3-5 yıllık dönemlerde hastaların geri kilo alımları da mümkündür.

Kaçak, kanama bu ameliyatlarda ortaya çıkabilen komplikasyonlardandır. Midedeki dikişlerde milimetrik açılmaların olması ve bu sebeple de karın içine mide içeriğinin sızarak karın içerisinde apse oluşması , bu durumun da sistemik bir enfeksiyona sebep olması kaçak tablosu olarak tanımlanmaktadır.

Ameliyatı gerçekleştiren ekiplerin ameliyat kadar olası komplikasyonların yönetiminde de yetkin olmasına dikkat edilmelidir. Zamanında ve doğru bir yaklaşım gösterilmediğinde de kaçaklar hayati tehlike oluşturabilmektedir.

Ameliyattan sonra doğru beslenmeyi öğrenmek, protein-karbonhidrat kavramlarına hakim olmak ve düzenli egzersizi hayatımıza sokmak sağlıklı ve kalıcı kilo veriminin anahtar noktalarıdır.

Son yıllarda obezite vakalarının artmasının en önemli nedenleri; toplum genelinde fast food beslenme tarzının giderek daha çok benimsenmesi, düzenli egzersizin yaşam tarzı alışkanlığı haline getirilmemesi ve genetik faktörler olarak sıralanabilir. Düzenli diyet ve egzersiz ile verilemeyen fazla kilolarından kurtulmak isteyen obezite hastalarının tercih edebileceği en etkili yöntemlerden biri obezite cerrahisidir.

Günümüzde en çok uygulanan obezite cerrahisi prosedürlerinden biri tüp mide ameliyatıdır. Tüp mide ameliyatı kapsamında hastanın midesinin %80’lik kısmı çıkarılır. Tüp mide ameliyatının ardından midenin bir kısmı çıkarılır ve mide muza benzeyen bir tüp şeklini alır. Böylece hastalar ameliyattan sonraki süreçte daha az besin tüketmelerine karşın daha uzun sürede doyar. Aynı zamanda tüp mide ameliyatı sırasında midenin çıkarılan kısmı, normal şartlar altında iştah hormonunu yani Ghrelin hormonunu sağlayan kısmıdır. Bunun sonucunda hastanın iştahının azalması sağlanır.

Tüp mide ameliyatı halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak da adlandırılır. Tüp mide ameliyatı midenin gıda alımının kısıtlanması amacıyla uygulanan ve obezite vakalarında zayıflamanın ilk adımı olarak tercih edilen bir cerrahi prosedürdür. Bununla birlikte tüp mide ameliyatı düşük ölçüde de olsa midenin gıda emiliminin azalmasına neden olabilmektedir.

Sonuç itibarıyla tüp mide ameliyatından sonra hastaların iştahında doğal bir azalma etkisi elde edilir. Kilo kaybı ortaya çıkmaya başlamadan önce hastada metabolik olarak yaşanmakta olan insülin direnci kırılmakta, normal seviyelerde kalması sağlandığı durumlarda beslenme düzeninde hasta için önemli bir avantaj haline gelmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Obezite cerrahisi prosedürleri arasında en çok tercih edilenlerden biri olan tüp mide ameliyatı 1988 yılından bu yana uygulanmaktadır. Tüp mide ameliyatı en basit şekliyle düzenli diyet ve egzersize rağmen kilo veremeyen aynı zamanda ameliyata uygunluğuna karar verilen hastalara yönelik bir cerrahi prosedür olarak tanımlanabilir.

Sindirim sistemi organları, mide dışında olmak kaydıyla tüp ya da boru şeklinde bir yapıya sahiptir. Midenin yapısı daha fazla besin alımının sağlanması amacıyla kese şekline sahiptir. Tüp mide ameliyatı kapsamında uygulanan cerrahi prosedür ile mide tüp şekline getirilir. Bunun için midenin büyük bir kısmı çıkarılarak midenin yemek borusunun devamı haline gelmesi sağlanır. Uygulanan prosedür kapsamında mideye bir başka cisim yerleştirilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yalnızca midenin küçültülmesi yoluyla besin alımının azaltılması hedeflenir.

Midenin laparoskopik işlemle bir tüp boru ya da muz şekline getirildiği tüp mide ameliyatı aynı zamanda sleeve gastrektomi olarak da adlandırılmaktadır. Prosedür dahilinde midenin yaklaşık %80’lik kısmı çıkarılır. Daha sonra mide, yemek borusu ve on iki parmak bağırsağıyla birleştiği noktalardan kesilir. Tüp şeklini alan midenin hacminin küçülmesine ek olarak kubbe şeklindeki “Fundus” kısmı çıkarılır. Fundus, Ghrelin hormonunu yani halk arasında yaygın olan şekliyle açlık hormonunu salgılayan kısımdır. Bu nedenle ameliyatı izleyen dönemde hastalar açlık hissetmeden çok daha kolay bir şekilde kilo vermeye başlayabilirler.

Yaklaşık 1 ila 1.5 saat içinde tamamlanan tüp mide ameliyatı laparoskopik yöntemle uygulanır. Laparoskopik yöntem hastanın iyileşme sürecini kısaltan ve ameliyat komplikasyonlarını azaltan bir prosedür olarak ön plana çıkmaktadır. Tüp mide ameliyatından sonra hastalar çok fazla ağrı hissetmez. Bu sayede konforlu bir iyileşme dönemi geçirir ve kilo verme sürecine girerler. Özellikle ameliyatı izleyen ilk ay kilo kaybı çok hızlı olur. Daha sonra yavaşlamakla birlikte kilo verme süreci ortalama 1 yıl kadar devam eder.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Tüp mide ameliyatı genel anestezi altında ve laparoskopik yöntemle kapalı olarak gerçekleştirilir. Tüp mide ameliyatı ile ilgili uygunluk kararı yapılan değerlendirmelerden sonra hasta özelinde verilir. Hastanın ameliyata uygun olup olmadığı kararı verilmeden önce birtakım tetkikler, tahliller ve kontroller yapılır. Yapılan değerlendirmeler sonucu uygun bulunan hastalara tüp mide ameliyatı uygulanır.

Hastaya anestezi uygulandıktan sonra vücut yapısına göre bir ya da birkaç kesi atılır. Atılan laparoskopik kesiler minimal olduğu için estetik açıdan rahatsız edici bir görünüme neden olmaz. Tüp mide ameliyatı sırasında midenin girişine bir tüp yerleştirilir. Bunun nedeni ameliyat sırasında midenin gereğinden fazla küçültülmesini önlemektir. Kalibrasyon tüpünün yardımıyla midenin yemek borusunun devamı olacak şekilde küçültülmesi mümkündür. Kalibrasyon tüpünün kullanılması sayesinde midede darlık ya da tıkanıklık gibi istenmeyen durumların yaşanması önlenebilir.

Uygulamanın başarılı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacak önlemler alınır ve mide boydan boya kesilerek prosedür tamamlanır. Ameliyatın tamamlanmasıyla birlikte ameliyat başında mide girişine yerleştirilmiş olan kalibrasyon tüpü çıkarılır. Özel teknikler kullanılarak midenin herhangi bir bölgesinde kaçak olup olmadığı belirlenir.

Ameliyat sırasında hastaya genel anestezi uygulandığından uygulama sırasında hastanın herhangi bir şekilde acı ya da ağrı hissetmesi söz konusu değildir. Aynı şekilde ameliyat kapalı yöntemle karın kasları ve zarları kesilmeden yapıldığı için iyileşme sürecinde de kişinin konforunu olumsuz yönde etkileyebilecek ağrı yaşanmaz. Ameliyat sonrası ilk gün midede gerginlik ya da basınç hissi yaşanması mümkündür. Bu durumda doktorun reçete ettiği basit ağrı kesiciler kullanılması fayda sağlayabilir.

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Tüm cerrahi prosedürlerde olduğu gibi tüp mide ameliyatının da birtakım riskleri olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda tüp mide ameliyatı uygulanan kişilerde nadiren de olsa komplikasyon görülmesi riski vardır. Komplikasyon görülmesi oranı; hastanın yaşı, kilosu, genel sağlık durumu ve daha pek çok farklı etkene bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Diğer yandan hasta özelinde ameliyata uygunluk verilmesi, planlamanın hasta özelinde yapılması, ameliyatı uygulayacak cerrahın uzmanlığı ve deneyimi tüp mide ameliyatının risklerinin azaltılmasını etkileyen unsurlar arasında sayılabilir.

Tüp mide ameliyatında gerçekleşmesi olası risklerin başında, tüm cerrahi müdahalelerdeki genel risk faktörleri arasında yer alan kanama ve enfeksiyon oluşumu gelir. Tüp mide ameliyatından sonraki ileri dönemde reflü oluşması riski vardır. Ameliyat sırasında mide anaması ya da karın içi kanama meydana gelebilir. Erken evre kaçak problemi, bulantı, kusma, karında şişlik ve mide boşalma güçlüğü gibi sorunlar yaşanabilir. Ayrıca tüp şekline getirilen midenin sonraki aşamalarda genişlemesi riski de bulunur. Mide genişlediği takdirde hastanın yeniden kilo alması söz konusu olabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatından sonra optimum fayda sağlanması için hastanın dikkat etmesi gereken birtakım noktalar vardır. Bu kapsamda hastalar doktorlarının önerilerine eksiksiz bir şekilde uyması gerekir. Doktorun onayı olmadan herhangi bir vitamin, gıda ya da ilaç takviyesi kullanılmamalıdır.

Tüp mide ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken en önemli konu hiç tartışmasız beslenmedir. Ancak bu aşamada sağlıklı bir kilo kaybı yaşanması için beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarında değişiklik yapılmalıdır.

Tüp mide ameliyatı sırasında mide küçültülerek besin alımının kısıtlanması kilo verilmesini sağlar. Emilim çok değişmediği için sağlıklı besinler seçmek kilo verme sürecini olumlu etkiler. Ameliyat sonrası kilo verme süreci ortalama 18 ay olmakla birlikte genellikle ilk 6 ay daha hızlı kilo verilir. Verilecek kilo miktarı azaldıkça kilo verme hızı yavaşlamaya başlar.

Tüp mide ameliyatından sonraki beslenme süreci erken dönem ve geç dönem olarak ikiye ayrılır. Erken dönem beslenme döneminde iyileşme sürecine uygun besin seçilmeli, sağlıklı kilo verme süreci doğru besinlerle desteklenmeli, kilo verme sürecinde dengeli ve yeterli bir beslenme programı uygulanmalı, hedeflenen kiloya ulaşılırken bir yandan da uygun yeme alışkanlıkları kazanılmalıdır.

Ameliyat sonraki ilk bir aylık dönemde midedeki kesi yerleri ile stapler hattının sağlıklı bir şekilde iyileşmesi için çok dikkatli olunmalıdır. İlk günlerde mide duvarındaki ödem dolayısıyla beslenme sırasında aralıklı kramp şeklinde ağrı olabilir. İlk hafta mideden geçişi kolay olan ve midenin çok yorulmasına neden olmayacak berrak sıvı besinler tüketilmelidir. 2. hafta da mide dikişleri kaynama aşamasında olduğundan sıvı besinlere devam edilmelidir.

3. hafta kolay sindirilebilen ince püre besinlere geçilmesi mümkündür. Kıvamlı sıvıların yanı sıra blenderize edilmiş besinlerin tüketilmesi de söz konusu olabilir. 4. haftada daha koyun kıvamlı blenderize edilmiş ya da ezilmiş besinler tüketilebilir. Katı besinlere geçiş tamamen iyileştikten sonra yapılmalıdır. 5. hafta ilk olarak yumuşak katı besinler denenmelidir. 6. ve 7. hafta parça etler gibi daha katı besinler denenmeye başlanabilir. 8. haftada hemen hemen tüm besinlerin denenmesi süreci tamamlanmış olur.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Morbid obezite hastalarına en çok uygulanan cerrahi prosedürlerden biri olan tüp mide ameliyatının uygulanacağı hastalara aranan şartlar şu şekilde sıralanabilir:

Hastanın vücut kitle indeksinin 40’ın üzerinde olması,
Hastanın vücut kitle indeksi 35 ila 40 aralığında olmakla birlikte diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi ve kolesterol yüksekliği sorunu yaşanması,
Hastanın kilo fazlalığının ekzojen kaynaklı olması.

Tüp mide ameliyatı ile hastaların mideleri küçültülür. Bu sayede daha az besin almaları ve kilo vererek sağlıklarına kavuşmaları sağlanır. Midenin salgıladığı açlık hormonu seviyesinde düşüş olması kilo verme sürecinde hastalara önemli bir avantaj sağlar.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Tüp mide ameliyatı 18 ila 65 yaş aralığındaki kişilere uygulanan bir obezite cerrahisi prosedürüdür. Bununla birlikte kabul edilen yaş aralığındaki her hastaya tüp mide ameliyatı yapılabileceği gibi yanlış bir kanıya kapılmamak gerekir. Bir hastanın tüp mide ameliyatına aday olması için aranan temel şart vücut kitle indeksinin 35 ve üzerinde olmasıdır.

Diğer yandan 18 yaş altı tüp mide ameliyatı yapılacak olması durumunda obezitenin derecesi ile obeziteye bağlı tip 2 diyabet, uyku apnesi ve hipertansiyon gibi hastalıklar olup olmadığı değerlendirilir.

Vücut kitle indeksi 30 ila 35 arasında olan ancak obeziteye bağlı tip 2 diyabet ve metabolizma bozukluğu bulunan kişilere doktorun uygunluk vermesi halinde obezite cerrahisi uygulanabilir.

65 yaş üzeri tüp mide ameliyatı uygulanması hasta özelinde sağlık durumunun, obezite derecesinin ve ameliyatın gerekliliğinin diğer bir deyişle kişinin kilosu kaynaklı olarak yaşadığı sıkıntıların ve hastalıkların değerlendirilmesi sonucu söz konusu olabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Tüp mide ameliyatı sırasında hastanın karın bölgesinde küçük kesiler açılır. Laparoskopik yöntemin uygulandığı tüp mide ameliyatı açılan kesilerden gerçekleştirilir ve ameliyat sonrası minimal izler kalır. Kesiler buna bağlı olarak izler, göğüs ve göbek deliği arasında yer alan diğer bir deyişle mideye en yakın olan bölgede yer alır.

Tüp mide ameliyatından sonra minimal kesi izleri kalsa da izlerin mümkün olduğunca belirsiz bir hale getirilmesi için yarayı kaşımamak, kabuklarını kaldırmamak ve asla yaraya dışarıdan müdahale etmemek gerekir. Cildin kendi kendini yenileme süreci beklenmelidir. Yara doktorun belirttiği şekilde temizlenmeli ve kuru tutulmalıdır.

Cildin kurumasını önlemek için bol su tüketilmelidir. Yaraların güneş ışınlarına maruz kalacağı durumlarda mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır. Yaralar düzenli olarak nemlendirilmeli, cildin yumuşak ve esnek bir formda tutmaya özen gösterilmelidir. Sigara içmek her tür iyileşme sürecini geciktirici bir faktör olduğu için iyileşme sürecinde sigara ve diğer tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır.

Doç. Dr. Abdullah ŞİŞİK

Diğer Tedaviler

Gastrik Bypass Ameliyatı

Şeker Hastalığı Ameliyatı

Mide Balonu Uygulamaları

Mide Botoks Uygulaması

Tüp Mide Ameliyatı Hasta Yorumlarımız

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

T..

"3 yıl kadar önce bir tüp mide ameliyatı oldum. Sonrasında 10 ay kadar sonra trafik kazası geçirdim. Acil olarak başka bir hastaneye göbek fıtığı ameliyatı oldum. Taburcu olduktan sonra bir takım sorunlar çıkmaya başladı. O da bağırsağım karın duvarına yapışmış olduğunu öğrendim. Aşırı kilo vermeye başladım. Tekrardan hastaneye yatırıldım. Herhangi bir şekilde iyileşme olmadı. Tekrar Abdullah Bey'e durumumu anlattım. Kendisi sağ olsun benimle çok ilgilendi. Takibe aldı.O kilo ile ameliyat edilemez duruma gelmiştim. Kilo almam için yardımcı oldu. Sonrada yeterince kilo alınca da Abdullah Bey beni ameliyat ederek bağırsaktan 10 cm'lik bölümü aldılar. Şimdi gayet iyi durumdayım. Abdullah Bey bu süreçte yaklaşımı, karakteri, uzmanlığı bakımından minnettar kaldığım bir doktordur. Ben kendisinden çok memnunum."

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

F..

"Tüp mide ameliyatı oldum. Abdullah Bey sayesinde çok başarılı bir ameliyat geçirdim. Kendisi sağolsun bana sağlığımı geri verdi. Ameliyat olmadan önce şeker hastalığı, uyku apnesi ve tansiyon gibi rahatsızlıklarım vardı ama ameliyattan sonra hiçbiri kalmadı. Kendisi yeteri kadar bilgilendirdi. Ameliyat öncesinde ve sonrasında yeteri kadar ilgilendi. Abdullah Bey'e çok teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim"

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

N..

"25 ay önce tüp mide ameliyatı oldum. Şu anda gayet memnunum. Hiçbir sıkıntım yok. Abdullah Bey hastalarına karşı çok ilgili ve her konuda gayet güzel bir şekilde bilgilendirme yapan bir doktor. Normalde şeker ve tansiyonum yüksek olurdu ama yapılan ameliyattan sonra gerileme oldu. Önceden uzun yol yürüyemiyordum ama şimdi rahatlıkla yürüyebiliyorum. Abdullah Bey sayesinde hayat kalitem arttı. Kendisinden çok memnunum."

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

D..

"2 yıla yakın bir süre önce tüp mide ameliyatı oldum. Ameliyattan sonra 65 kiloya yakın bir kilo verdim. Vücudumda herhangi bir sarkma olmadı. Şu anda yapılan tahlillerimde sağlık bakımından herhangi bir sıkıntım yok. Ameliyattan önce insülin direncim çok yüksekti, şu anda normal stabil düzeye geldi. Daha rahat nefes alıp vermeye başlıyorum. Horlama sıkıntım vardı, o kalmadı. Tahlillerimde tiroidlerimin yavaş çalıştığı çıkmıştı, ilaç kullanmadan normal seviyeye geldi. Hormonal düzeylerim normale döndü. Ortopedik anlamda kilodan dolayı eklemlerimde şişlikler oluyordu ama şu anda öyle bir problemim kalmadı. Şu anda daha fazla ve daha rahat hareket edebiliyorum."

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

T..

"Abdullah Bey'e tüp mide ameliyatı oldum. Doktorumun her söylediğine harfiyen uyduğum için çok zorlu bir süreç geçirmedim. Ameliyattan önce yüksek tansiyon, mide rahatsızlığı, bel ve boyun fıtığım vardı. Yürümekte zorlanıyordum. Ameliyattan sonra hiçbir sıkıntım kalmadı. Şu anda gayet iyiyim. Kendisi ameliyat öncesi ve sonrasında yeteri kadar bilgilendirmelerde bulundu. Bu tarz ameliyatlarda doktora güvenmek ve doktorunu iyi seçmek çok önemli. Ben, Abdullah Bey'e sonsuz güveniyorum."

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

E..

"2018 yılında tüp mide ameliyatım için yardımcı oldu. Daha sonra gebeliğimden kaynaklı reflü şikayetim oluştu. Gebeliğim sürecinde ve sonrasında hiçbir şekilde beni yalnız bırakmadı. Abdullah Bey çok iyi bir hekim. Ben ameliyatımı yaptım deyip, geri çekilmedi. 2 hafta öncesinde de mide bypass ameliyatımı yaptı. Gece 2.30da vücudum alerji olduğu için aradığımda yardımcı oldu. Müdahale edilmesini sağladı. Bunlar bir doktor için önemli şeyler. Abdullah Bey'e çok teşekkür ederim. Ellerine sağlık. Allah kendisinden razı olsun. Ayağına taş değmesin. Allah bir kere değil bin kere razı olsun. Kendisi çok duyarlı bir doktor."

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

I..

"Tüp mide ameliyatım için Abdullah Bey yardımcı oldu. Allah ondan razı olsun. Bu dünyada yaşadığım sürece ettiğim duaları ben unutursam Allah unutturmasın. Kendisi sürecimde her şey ile ilgili ve alakalıydı. Hala daha kontrollerime gittiğimde ilgilenir. İyi ki Abdullah Bey ile yollarımız kesişti. Kendisi için kalbimin söylediğini dilimle telaffuz edemiyorum. Kendisi ile karşılaştığım için o kadar mutluyum ki."

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

A..

"Abdullah Bey gayet ilgili, hasta ile iletişimi çok iyi, disiplinli, alanında tecrübeli ve ekibi çok iyi olan bir doktor. Yoğun olmasına rağmen hastalarını geri çevirmeden birebir ilgileniyor. Ameliyat sürecinde çok destek oldu. Sorduğum her soruyu ayrıntılı bir şekilde cevaplandırdı. Tüp mide ve safra kesesi ameliyatı oldum. Her 2 ameliyatım da çok başarılı geçti. Hiçbir komplikasyon yaşamadım. Bu alanda eğitimlerini ve seminerlerini tamamlamış. Ameliyat sonrasındaki takibini çok güzel sağladı. Herhangi bir problem yaşamadım."

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

G..

"İett'de şoför olarak çalışıyorum. Bundan 1 sene öncesinde Abdullah Bey'i tavsiye ettiler ve araştırma yaparak muayene oldum. Kendisi mide ameliyatım için yardımcı oldu. Yapılan ameliyattan çok memnun kaldım. Abdullah Bey a'dan z'ye kadar her şeyimle ilgilendi. İlgisinden, bilgisinden, bilgilendirmesinden çok memnunum. Allah, kendisinden razı olsun. Şu anda herhangi bir sıkıntım yok. Dediklerini uyguluyorum ve kilo veriyorum. Şükürler olsun. Ben de herkese Abdullah Bey'i tavsiye ediyorum."

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

Erol Donuk

"Ameliyatı olalı 3 yıl oldu ve hiçbir sağlık sorunum olmadan ve vermek istediğim kilomun hemen hemen hepsini vermiş şekilde yaşantıma devam ediyorum. Abdullah hocam ciddi anlamda alanının en iyilerinden. Kesinlikle güven açısından hiç bir problem yaşanacak bir doktor değil kendisi. Eline emeğine sağlık hocam. Başarılarının devamını dilerim."

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

Kübra Göksügüzel

"Aşırı kilom ve ameliyat korkularım yüzünden hayatım sıkıcı olmaya başlamıştı ta ki hocamızın ismini duyAnaa kadar. İlk görüşmede kararımı verdim ameliyat olmaya. Ekip arkadaşları ve hocamızın aile gibi yaklaşımı pozitif enerjisi ve sonuç 1 yılda  -50 kilo. İyi ki tanıdık sizi hocam iyi ki ❤️ Ameliyat sonrası desteğiniz için ayrıca teşekkür ederim başarılarınizin devamını dilerim."

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

İrem

"Abdullah hocam ile bir ameliyat ve ameliyattan sonra oluşan bir komplikasyon tedavi sürecimiz oldu ameliyatta başarılı olduğu kadar sonrasında oluşabilecek sizi korkutan her şey hakkında oldukça tecrübeli ve başarılı. Sayesinde ve sonrasında verdiği tüm bilgiler ile 72 kilo verdim. Bir obezite cerrahisine ihtiyaç duyuyorsanız ve araştırıyorsanız hiç fazla yorulmayın çünkü doğru adres burası."

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

Seher Akdemir

"Bir yıl önce Abdullah hocayla mükemmel bir tüp mide ameliyati oldum 45 kilo vererek hayatım yeniden şekil aldı özellikle Abdullah hocanın anlayışı sorduğum her soruya tüm seffaligiyla cevap vermesi benim için önemliydi amelyat sonrasında her tedirginliğime Abdullah hoca ve asistanın ki ben gerçekten bana göre zor bir hastaydım benimle o kadar kibar ve anlayışlı yaklaşımlar korkularımi sildi iyiki bu değişim yolculuğuna Abdullah hoca ve ekibiyle çıkmışım."

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

Nurgül Eker

"Allah razı olsun hep duacinizim 🤲 Iyiki elleriniz bana da değdi çok kıymetli hocam sayenizde kaliteli nefes alıyorum ilaçlarımı bıraktım Size nasıl minnettarım Allahım size sağlık versin Allahim Ellerinize zeval vermesin 🤗🌼 15 ayda idaelimin altında bir kilodayım 127 kilo ile ameliyat oldum suan 65 kiloyum."

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

Burak Becerikli

"165 kg ile ameliyata girdim 14 ay geçti şu anda 95 kg hocamın dediği her şeyi birebir yaptım sarkmamda olmadı herhangi bir problem de yaşamadım istifra bile etmedim ameliyat sonrasında hala ilk günkü gibi ilgileniyor iyiki Abdullah hocamı seçmişim . 2. Hayatımı yaratırken ki desteklerini anlatmakla bitiremem 1 dakika bile düşünmeden ameliyat olabilirsiniz."

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

Nuray Karacay

"Bu ameliyati olmayi cok istiyordum fakat nerede kime olucam bilmiyordum… Dünyalar iyisi biri çıktı karşıma ve beni Dr. Abdullah Şişik ile tanıştırdı bende hocamin anlatimlarina güvenerek hic dusunmeden ameliyati oldum. İyiki Abdullah hocamada olmusum cok memnunum iyiki varsınız hocam."

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

Cemre Vuranel

"Mide küçültme ameliyatımı başarıyla gerçekleştiren ve sonrasında gösterdiği ilgiden dolayı Abdullah Şişik ve ekibine çok teşekkür ederim. Sayesinde sağlığıma kavuştum ,yaşam kalitem arttı. Kendisine başarılar diliyorum... :)"

" class="testimonial-item no-image swiper-slide">

Simge Ruşan

"1 yıl önce kendisine tüp mide ameliyatı oldum. Gerçekten hiçbir sorun yaşamadım ve olduğum işlemden ve doktorumdan çok memnun kaldım ilgi alaka ve işlem başarısı konusunda. Çok teşekkür ederim"

Tüp Mide Ameliyatı Hasta Resimlerimiz

  Ekibimiz ile Hızlı İletişime Geçin !
  Hemen Randevu Alın!

  7/24 Destek

  +90530 827 84 88

  Ekibimiz ile Hızlı İletişime Geçin !
  Hemen Randevu Alın!

  7/24 Destek

  +90530 827 84 88